Czy możliwy jest kredyt hipoteczny?

Budowa domu na zgłoszenie

Przepisy prawa polskiego regulują dwie formy zgłoszenia organowi rozpoczęcia prac budowlanych domu mieszkalnego i uzyskania zgody na ich rozpoczęcie. Pierwsza, najbardziej znana to wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę, w której organ nim wyda zgodę zapozna się z przedłożoną dokumentacją a jeżeli będzie miał wątpliwości co do samej budowy wezwie do uzupełnienia bądź wyda decyzję odmowną.

Druga, tzw. „zgoda milcząca” czyli po prostu zgłoszenie odpowiedniemu organowi faktu rozpoczęcia prac budowlanych. Urząd także sprawdzi zasadność faktu „zgłoszenia” i zweryfikuje czy nie jest wymagane przez inwestora złożenie wniosku o pozwolenie na budowę dla inwestycji. Na wniesienie sprzeciwu co do zgłoszenia budowy domu urząd ma 21 dni i to jest właśnie zasada cichego przyzwolenia na budowę. Jeżeli urząd nie odpowie nam w ciągu 21 dni możemy rozpocząć bez żadnych przeciwskazań budowę domu. Termin 21 dni może zostać skrócony, jeżeli wystąpimy do urzędu z wnioskiem o potwierdzenie braku sprzeciwu do realizowanej inwestycji. Obecne prawodawstwo umożliwia zgłoszenie budowy budynków mieszkalnych, których powierzchnia zabudowy nie przekracza 70m2. Co ważne powierzchnia zabudowy to powierzchnia zajęta przez budynek mieszkalny na działce i nie jest tożsamą z powierzchnią użytkową, która może być większa, np. poprzez zamontowanie antresoli w budyku.

Budowa domu na zgłoszenie to także budowa jak każda inna. Należy pamiętać, że trzeba mieć do niej także projekt budowlany (nawet bardzo uproszczony), wydane warunki zabudowy dla działki bądź uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i te dokumenty trzeba złożyć do urzędu. Więcej na temat uzyskania zgody na budowę domu można znaleźć na stronie rządowej.

Kredyt hipoteczny ze zgłoszeniem budowy

Budowa domu na zgłoszenie w bankach jest możliwa bez problemu. Każdy bank udzielający kredytu hipotecznego na budowę domu przyjmie taką formę zgłoszenia odpowiedniemu urzędowi z zastrzeżeniem, że na zgłoszeniu będzie zawarta klauzula o wniesieniu braku sprzeciwu bądź brak wniesienia sprzeciwu będzie wydany na osobnym dokumencie. Spośród wszystkich banków PKO Bank Polski będzie dodatkowo wymagał wraz z wnioskiem zaświadczeń bądź umów na zapewnienie dostaw przyłączy mediów (gaz, prąd, woda, energia, odbiór ścieków). Należy pamiętać także by dobrze rozpisać budowę bowiem kosztorys będzie podstawą weryfikacji w banku. Budowa domu na zgłoszenie może okazać się także budową po prostu domu letniskowego całorocznego, która również jest możliwa do sfinansowania przez banki. Więcej na temat zasad udzielania kredytów hipotecznych na domki letniskowe pisałem tutaj.